Celem projektu jest zapoznanie się z wyświetlaniem danych oraz działanie w czasie rzeczywistym na nim. Projekt pokazuje bardzo szerokie spektrum zastosowania, czy do rozrywki, czy w celach naukowych i możliwości takiego wyświetlacza.
1. Płytka esp8266
2. Wyświetlacz LCD ze sterownikiem ili9341
3. płyta stykowa
4. 3 przyciski
Komputer ze środowiskiem Thonny
Założeniem projektu było utworzeniu prostej gry, w formie quizu, która będzie za pomocą wyświetlacza przedstawiał pytanie oraz informował o poprawności odpowiedzi i podsumowywał liczbę punktów uzyskanych z całości.
Biblioteka potrzebna do wykonania zadania to zoptymalizowana do potrzebnych funkcji biblioteka ili9341.py znaleziona w internecie. Dodatkowo została dopisana funkcja fill(), która uzupełnia cały wyświetlacz jednym kolorem, co jest wykorzystywane do wymazywania wydrukowanych na obiekcie rzeczy.
Standardowo kod zaczyna się od inicjalizacji przycisków oraz odpowiednich portów wyświetlacza LCD potrzebnych do jego obsługi oraz narzucenie częstotliwości wyświetlacza.
Funkcje które zostały wykorzystane w programie to:
-put.text() - odpowiada za wyznaczenie współrzędnych początku tekstu oraz treści, następnie podstawowych parametrów takich jak wielkość czcionki, kolor czcionki i kolor tła.
-fill() - tak jak wcześniej zostało wspomniane, funkcja służy do resetowania wyświetlanych obiektów.
Dla ambitnych:
Wyświetlacz także jest ma możliwość do wyświetlania grafik, co może być ciekawą opcją na tła pytań. Spróbuj aby przejścia pytań były bardziej widoczne, za pomocą innego koloru tła, lub grafik.
*biblioteka i program zostały umieszczone w plikach .txt w załącznikach poniżej*
Ustaw odpowiedni język programowania (ostatnia ikona powyżej)