
Z przyjemnością przedstawiamy państwu dronowy system SOS - system oznaczania stref. Ten system może być wykorzystywany do oznaczania stref bezpiecznych w trakcie działań militarnych, klęsk żywiołowych bądź alarmowaniu o skażeniu. Stworzone przez nas beacony/ darty/ rzutki współpracują z systemem ich upuszczania, który jest zamocowany do Bezzałogowego Statku Powietrznego. Gdy dron znajdzie się na odpowiednich współrzędnych GPS darty zostają zrzucone oraz świecą się na dowolny kolor RGB - w naszym przypadku przez pierwsze 5 minut czerwony, by potem zmienić go na zielony.
Użyte elementy do pojedynczego darta:
- Rurka PCV;
- Lotki oraz elementy korpusu wykonane na drukarce 3D;
- 2 śruby M4x60;
- 2 nakrętki M4;
- Mikrokontroler ESP8266 board d1 wroom 2 (znacznie mniejsze);
- Paski z diodami LED;
- Kilka przewodów;
- Akumulator 3300 mAh;
Użyte elementy do całej platformy:
- Mikrokontroler ESP8266 standardowych rozmiarów(master; jeden na 4 darty);
- Elementy wykonane na drukarce 3D;
- 4 elektromagnesy
- Drut/ cienki pręt stalowy
Drukarka 3D
ZAMYSŁ
Naszym celem jest oznaczenie pewnych stref w miejscach, gdzie obecność człowieka jest niepożądana, a przede wszystkim niebezpieczna. Przykładem takich miejsc są tereny wojenne, skażone, te dotknięte klęską żywiołową czy trudno dostępne. Możliwe jest także wykorzystanie naszego rozwiązania w celach rozrywkowych np. gry ze zmniejszającym się terenem. Należy jednak uwzględnić koszty takiego rozwiązania i przekalkulować czy na pewno jest to opłacalne.
OPIS DZIAŁANIA
Do drona skonstruowanego przez nas został podczepiony system do zrzutu 4 dartów. Każdy z nich był zrzucany w momencie dotarcia drona na podane współrzędne GPS. Gdy blokada została zwolniona dart zaczynał spadać i jednocześnie świecić na kolor czerwony. Po zadanym czasie (w naszym przypadku 5 minut) zmieniał kolor świecenia na zielony i świecił tak przez zadany czas (w naszym przypadku godzinę).
WYKONANIE
Płytka ESP8266 (master) wysyła po WiFi sygnał do ESP8266 schowanego w darcie. W momencie pojawienia się na wskazanych współrzędnych GPS elektromagnes aktywuje się jednocześnie wypuszczając darta. On w trakcie lotu zapala się, a po pewnym czasie zmienia kolor
NAPOTKANE TRUDNOŚCI
W trakcie projektu napotkaliśmy dosłownie wszystkie możliwe komplikacje. Większość z nich była spowodowana przez drona, lecz my nie uniknęliśmy zimnych lutów, zerwanych kabelków, małej dokładności wymiarowej (a w konsekwencji ręcznego rozwiercania rurek) czy nie stykających przewodów. Boleśnie przekonaliśmy się także, że akumulatorki działają lepiej naładowane do pełna :).
ZDOBYTE UMIEJĘTNOŚCI
W trakcie projektu nauczyliśmy się lepiej korzystać z mikrokontrolerów, poznaliśmy model komunikacji slave-master, powiększyliśmy swoje doświadczenie z korzystania z programów typu CAD, a ja także nauczyłem się lutować.





ZIP poniżej