Projekt polega na stworzeniu nowoczesnej klepsydry wykorzystującej matryce LED jako ciekawej alternatywy dla zwykłej klepsydry . Wymaga użycia matryc LED, akcelerometru, płytki esp8266 oraz zewnętrznego zasilania. Projekt obejmuje manualne skonstruowanie obudowy dla matryc, zamontowanie ich w odpowiedni sposób, zaprogramowanie mikroprocesora, aby przy zmianie położenia akcelerometru odpowiednio sterował diodami, które mają symulować piasek przesypujący się w klepsydrze. Gotowego urządzenia możemy użyć jako niekonwencjonalnego czasomierza, a także dostosować kod dla własnych potrzeb i znacznie urozmaicić działanie matryc. Jest to świetny projekt do rozwinięcia swoich umiejętności w zakresie programowania mikroprocesorów, a także swoich zdolności manualnych.
1. Płytka esp8266
2. 2 matryce LED WS2812b-64
3. akcelerometr MPU6050
4.zewnętrzne zasilanie(powerbank)
5.pudełko śniadaniowe(dość duże)
-lutownica
-kabelki damsko-męskie
-kabelki męsko-męskie
-nożyce do plastiku
1.Komponenty
Najważniejszą częścią projektu jest skompletowanie wszystkich potrzebnych komponentów. Oczywiście zamiast podanych wyżej, możemy użyć np. Arduino Uno, matryc LED MAX7219 i innych odpowiedników. Potrzebne jest również jakieś zewnętrzne zasilanie np. w postaci powerbanka.
2.Budowa obwodu
Budowę obwodu należy zacząć przede wszystkim od sprawdzenia sprawności wszystkich naszych komponentów. Po upewnieniu, że wszystko działa, należy połączyć wszystkie komponenty zgodnie ze schematem, który będzie zamieszczony poniżej( jest to schemat przykładowy, połączenie należy dostosować do używanych matryc, płytek oraz akcelerometru). W naszym przypadku połączenia powinny wyglądać następująco:
- Połącz wyjście DIN pierwszej matrycy do wyjścia DOUT drugiej matrycy.
- Połącz pin DOUT drugiej matrycy do pinu cyfrowego na ESP8266 (np. D4 lub GPIO2).
- Połącz pin V+ drugiej matrycy do pinu 3.3V na ESP8266 oraz pin V- matrycy do pinu GND na ESP8266
- Podłącz pin VCC akcelerometru do 3.3V na ESP8266.
- Podłącz pin GND akcelerometru do GND na ESP8266.
- Podłącz pin SDA akcelerometru do pinu D2 (GPIO4) na ESP8266.
- Podłącz pin SCL akcelerometru do pinu D1 (GPIO5) na ESP8266.
3. Konstrukcja obudowy
Obudowa w naszym przypadku została skonstruowana z pudełka śniadaniowego, jednak równie dobrze można je zrobić za pomocą drukarki 3d lub rurek pvc, ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. W pierwszej kolejności należy dobrze wybrać miejsce ,w którym chcemy zamontować matryce, a następnie dokładnie zmierzyć ich wymiary i nanieść ich kształt na pudełko za pomocą ołówka, po czym można przystąpić do wycinania zbędnego materiału. Opcjonalnie można podzielić pudełko w środku na mniejsze przestrzenie dla lepszego i bardziej stabilnego zamocowania elementów.
4.Kod programu
Po zrealizowaniu poprzednich punktów, można śmiało wgrać na płytkę kod znajdujący się w załącznikach poniżej i sprawdzić jego funkcjonalność oraz dokonać różnego rodzaju modyfikacji w zależności od tego, jakie tryby chcemy, aby posiadała nasza klepsydra. Przed zamontowaniem całego naszego układu w obudowie, należy się upewnić, iż kod funkcjonuje poprawnie.
kod programu znajduje się w zipie poniżej
https://www.instructables.com/Hourglass-Using-Arduino/
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=zHJjEaxN9Wg